03 lipca 2022

 

Według nowych badań opublikowanych w The Journal of Neuroscience, zmienione połączenia w  mózgu mogą być jednym ze sposobów, w jaki depresja w okresie ciąży wpływa na zachowanie dziecka. Nawet jedna piąta kobiet doświadcza objawów depresji podczas ciąży, co ma nieznany wpływ na płód, (nie wpływa na pojawienie się wad płodu). Depresja prenatalna jest skorelowana z problemami w zachowaniu i rozwojowymi u dziecka, a także zwiększonym ryzykiem rozwoju depresji w wieku 18 lat. Ale jak depresja prenatalna prowadzi do tych zmian pozostaje niejasne.

Badacze Hay i wsp. zbadali 54 pary matka/dziecko. Matki odpowiadały na ankietę dotyczącą ich objawów depresji w czasie ciąży.

Zespół badawczy zastosował dyfuzyjny rezonans magnetyczny, technikę obrazowania, która ujawnia siłę strukturalnych połączeń między regionami mózgu, w celu zbadania istoty białej w mózgach dzieci.

Większe objawy depresji ciężarnych były związane ze słabszymi połączeniami w istocie białej, pomiędzy regionami mózgu zaangażowanymi w przetwarzanie emocji. Zmiana ta mogła prowadzić do dysregulacji stanów emocjonalnych u dzieci i może tłumaczyć, dlaczego dzieci matek z depresją mają wyższe ryzyko rozwoju depresji. Osłabienie istoty białej wiązało się ze zwiększoną agresją i nadpobudliwością u dzieci płci męskiej. Wyniki te podkreślają potrzebę lepszej opieki prenatalnej w celu rozpoznania i leczenia depresji prenatalnej, aby wspierać rozwój matki i dziecka.

 

Dostęp do pełnego artykułu https://www.eurekalert.org/news-releases/840880

 

Depresja w ciąży zmienia połączenia mózgowe dziecka, wpływając na jego zachowanie