sesje integracji strukturalnej są dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży:
poszukujących lepszego kontaktu z własnym ciałem
odczuwających somatyczne symptomy stresu
chcących świadomie pracować z postawą (autoprezentacja, ale też np. garbienie, praca w pozycji siedzącej)
trenujących, szukających efektywnych rozwiązań (optymalizacja ruchu) i zmian w utrwalonych wzorcach ruchowych (po kontuzjach – rotacje, zmiana rozkład ciężaru ciała, ustawienie miednicy)
W pracy z dziećmi – sesje są krótsze 45-60 min, wymagana jest obecność rodzica.
Praktyki ruchowe – joga, pilates, taniec czy np. bieganie – pozwalają na pogłębione korzyści ze zmian zachodzących w ciele podczas terapii SI.
Twórczyni Integracji Strukturalnej – dr Ida P. Rolf (od której nazwiska pochodzi alternatywna nazwa Integracji Strukturalnej: tj “Rolfing”), po wielu latach praktyki stworzyła serię sesji, która jest systematycznym, „powięziowym” podejściem do pracy z ciałem. Tak Rolf pisała w książce “Rolfing and Physical Reality”:
„Rolfing nie „leczy” objawów. Celem Rolfingu jest bardziej odporny, wysoko energetyczny system.
Organizm jest wtedy w stanie lepiej chronić się przed chorobą i przezwyciężyć stres, a większa energia pomaga w leczeniu i relaksowaniu. Rolfing nie osiąga doskonałości; on rozpoczyna proces. Jego celem jest osiągnięcie równowagi w grawitacji. Dziesięciogodzinny cykl jest pierwszym krokiem w tym kierunku.”
Choć sesje przebiegają w określonym porządku to praca zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta.
Sesje 1 – 3: Praca z powięzią powierzchowną.
Sesje 4 – 7: Praca z “rdzeniem” – powięzią głęboką.
Sesje 8 -10 Integracja zmian.
Powięź jest zróżnicowaną formą tkanki łącznej, która tworzy największy kompleks tkankowy w ciele. To wszystkie włókna kolagenowe tkanki łącznej (nadające sprężystość i elastyczność ciału ), tworzące torebki stawowe czy torebek organów, rozcięgna troczki, przegrody grup mięśniowych, ścięgna i więzadła. Jej zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i całej warstwy ciała pod skórą oraz utrzymywanie w jedności całego ciała, tworząc sieć otulającą i napinającą poszczególne jego elementy
Nagromadzenia się tkanki łącznej oraz zrostów tkanki (brak ślizgu między warstwami powięzi) może być spowodowana przez:
Czynniki mechaniczne: ostre (skręcenia, złamania, urazy bezpośrednie), chroniczne (złe nawyki ruchowe – praca, sport itd..)
Czynniki fizyczne: psychologiczne (lęk, depresja), termiczne (ciepło, zimno, wilgoć)
Czynniki chemiczne: odżywianie (niedożywienie, nadwaga, zatrucia), endokrynologiczne (hormonalne, infekcje)
Integracja Strukturalna jest przeciwwskazana w przypadku:
Według dr Rolf, każde ciało ma w pewnym stopniu zaburzenia i kompensacje w swojej budowie. Dlatego rolfing może być stosowany w każdym wieku osobom, które doświadczyły urazu, stresu a ich skutki wpływają na ich codzienne życie. Rolfing będzie skuteczny dla pacjentów, którzy potrzebują złagodzenia bólu, uwolnienia napięć z ciała, pozbycia się chronicznego stresu lub poprawienia swojego funkcjonowania w życiu codziennym. Terapia ta będzie świetnym uzupełnieniem innych terapii w gabinetach medycznych czy klinikach. Rolfing skupia się również na świadomości ciała, terapia ta sprawdzi się więc u nauczycieli jogi, providerów TRE® lub w każdym przypadku, kiedy trzeba wrócić do zdrowia po urazie – zarówno w fizycznym, jak i psychicznym aspekcie.
Rolfing jest skuteczny dlatego, że powięź należy do struktur niesamowicie plastycznych, ciągłych – fizycznie i funkcjonalnie, jest zdolna do rejestracji informacji, które przekazuje poprzez ciało a także reaguje na grawitację. Zmiany zachodzą nie tylko w powięzi, lecz także w percepcji, koordynacji i w sposobie życia.