sesje integracji strukturalnej są dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży: 

 

 • poszukujących lepszego kontaktu z własnym ciałem

 • odczuwających somatyczne symptomy stresu

 • chcących świadomie pracować z postawą (autoprezentacja, ale też np. garbienie, praca w pozycji siedzącej)

 • trenujących, szukających efektywnych rozwiązań (optymalizacja ruchu) i zmian w utrwalonych wzorcach ruchowych (po kontuzjach – rotacje,  zmiana rozkład ciężaru ciała, ustawienie miednicy)

W pracy z dziećmi – sesje są krótsze 45-60 min, wymagana jest obecność rodzica.

 

Praktyki ruchowe – joga, pilates, taniec czy np. bieganie – pozwalają na pogłębione korzyści ze zmian zachodzących w ciele podczas terapii SI.    

Twórczyni Integracji Strukturalnej – dr Ida P. Rolf (od której nazwiska pochodzi alternatywna nazwa Integracji Strukturalnej: tj “Rolfing”), po wielu latach praktyki stworzyła serię sesji, która jest systematycznym, „powięziowym” podejściem do pracy z ciałem. Tak Rolf pisała w książce “Rolfing and Physical Reality”:

 

„Rolfing  nie „leczy” objawów. Celem Rolfingu  jest bardziej odporny, wysoko energetyczny system.

Organizm jest wtedy w stanie lepiej chronić się przed chorobą i przezwyciężyć stres, a większa energia pomaga w leczeniu i relaksowaniu. Rolfing nie osiąga doskonałości; on rozpoczyna proces. Jego celem jest osiągnięcie równowagi w grawitacji. Dziesięciogodzinny cykl jest pierwszym krokiem w tym kierunku.”

 

Choć sesje przebiegają w określonym porządku to praca zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta.

Sesje 1 – 3: Praca z powięzią powierzchowną.

Sesje 4 – 7: Praca z “rdzeniem” – powięzią głęboką.

Sesje 8 -10 Integracja zmian.

Integracja strukturalna (rolfing) stworzona przez dr Ide Rolf

Powięź jest zróżnicowaną formą tkanki łącznej, która tworzy największy kompleks tkankowy w ciele. To wszystkie włókna kolagenowe tkanki łącznej (nadające sprężystość i elastyczność ciału ), tworzące torebki stawowe czy torebek organów, rozcięgna  troczki, przegrody grup mięśniowych, ścięgna i więzadła. Jej zadaniem jest zewnętrzna osłona poszczególnych mięśni, grup mięśniowych i całej warstwy ciała pod skórą oraz utrzymywanie w jedności całego ciała, tworząc sieć otulającą i napinającą poszczególne jego elementy

Nagromadzenia się tkanki łącznej oraz zrostów tkanki (brak ślizgu między warstwami powięzi) może być spowodowana przez:

 • Czynniki mechaniczne: ostre (skręcenia, złamania, urazy bezpośrednie), chroniczne (złe nawyki ruchowe – praca, sport itd..)

 • Czynniki fizyczne: psychologiczne (lęk, depresja), termiczne (ciepło, zimno, wilgoć)

 • Czynniki chemiczne: odżywianie (niedożywienie, nadwaga, zatrucia), endokrynologiczne (hormonalne, infekcje)

Integracja Strukturalna jest przeciwwskazana w przypadku:

 • infekcji
 • gorączki
 • ostrego stanu zapalnego
 • niedawnych przeżyć traumatycznych
 • pewne formy reumatycznych stanów zapalnych
 • zapalenie szpiku

Dla kogo sesja integracji strukturalnej ?

Co to jest integracja strukturalna SI ? 

Co to jest powięź i dlaczego jest ważna?

Czy są przeciwskazania do sesji SI? 

Rolfing a psychika

Według dr Rolf, każde ciało ma w pewnym stopniu zaburzenia i kompensacje w swojej budowie. Dlatego rolfing może być stosowany w każdym wieku osobom, które doświadczyły urazu, stresu a ich skutki wpływają na ich codzienne życie. Rolfing będzie skuteczny dla pacjentów, którzy potrzebują złagodzenia bólu, uwolnienia napięć z ciała, pozbycia się chronicznego stresu lub poprawienia swojego funkcjonowania w życiu codziennym. Terapia ta będzie świetnym uzupełnieniem innych terapii w gabinetach medycznych czy klinikach. Rolfing skupia się również na świadomości ciała, terapia ta sprawdzi się więc u nauczycieli jogi, providerów TRE® lub w każdym przypadku, kiedy trzeba wrócić do zdrowia po urazie – zarówno w fizycznym, jak i psychicznym aspekcie.

Rolfing jest skuteczny dlatego, że powięź należy do struktur niesamowicie plastycznych,  ciągłych – fizycznie i funkcjonalnie, jest zdolna do rejestracji informacji, które przekazuje poprzez ciało a także reaguje na grawitację. Zmiany zachodzą nie tylko w powięzi, lecz także w percepcji, koordynacji i w sposobie życia.

Integracja strukturalna (rolfing) a psychika